Fogszabályozó viselése esetén is lehetséges és szükséges az alapos fogmosás és fogselyemhasználat. A rendszeres, napi két fogmosásból és napi rendszerességgel végzett fogselyemhasználatból álló szájápolással fogaink a fogszabályozó levétele után még szebb külsőt öltenek.
A különböző típusú fogszabályozók tisztítása
Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk tisztítani fogainkat a fogszabályozó környékén, ismerjük meg a fogszabályozók legelterjedtebb típusait.
Brekettek:
>A legtöbb brekett rozsdamentes acélból vagy átlátszó vagy fogszínű műanyagból készül. A breketteket általában a fogak első részére illesztik, és huzalt húznak át rajtuk, amellyel a fogszabályozó orvos be tudja állítani a megfelelő nyomást.
Nyelv felőli brekettek:
>Az ilyen breketteket a fogak belső felére helyezik (a nyelvünk felőli oldalra), így nem láthatók. Tisztán tartásuk azonban nehezebb.
Hagyományos fogszabályozó szalagok:
>Az ilyen típusú fogszabályozónál egy fémszalag öleli körül az egyes fogakat, amelyhez hozzá vannak rögzítve a brekettek. Ilyen stílusú fogszabályozót ma már nem nagyon használnak.
A használt fogszabályozó típusától függetlenül ugyanaz a cél - hosszabb időn keresztül állandó nyomást gyakorolni a fogakra, hogy azok megfelelően illeszkedjenek. Használjunk fogselyem befűzőt vagy fogszabályozót viselők számára kifejlesztett fogselymet, amelynek megerősített befűző vége van, és azzal fűzzük át a fogselymet a fogszabályozó fő íve alatt.
A standard fogkefe alternatívájaként fogköztisztítót is használhatunk fogszabályozó viselésekor fogaink épségének megőrzésére.