Mi okozza a fogtályogot?
Amennyiben olyan fogfájást tapasztal, amely meghaladja az enyhétől a mérsékeltig terjedő fájdalmat és olyan szintet ér el, hogy komoly, lüktető fájdalmat érez, az fogtályog jele lehet. A fogtályog a foggyökérnél kialakuló, fertőzés okozta gennyesedés. Ennek az első jele a szűnni nem akaró, lüktető fogfájás.
A fogtályog tünetei
Kezdeti stádiumban a fog érzékennyé válhat rágás és harapás közben, valamint a melegre és a hidegre. A beteg belázasodhat, nyirokcsomói megduzzadhatnak az állkapcsában vagy a nyakán, illetve feldagadhat az arca.
Ha a tályog kifakad, azt észre fogja venni, mivel ilyenkor rossz ízű váladék jut a szájába. Bár a tályog kifakadásával a fájdalom enyhülhet, a fertőzés leküzdése, valamint a fog megmentése és a szövődmények elkerülése érdekében mindenképpen menjen el fogorvoshoz! Ha a tályog nem fakad ki, a fertőzés átterjedhet a szervezet többi részeire. Ez semmiképp nem hagyható figyelmen kívül!
A fogtályog kezelése
Amennyiben az magától nem fakadt ki, a kezelés során valószínűleg leszívják a tályogot. A fogorvos valószínűleg vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szedését is ajánlja majd, illetve hogy öblögessen meleg, sós vízzel és szedjen antibiotikumot. Súlyosabb tályog esetén gyökérkezelés válhat szükségessé a fertőzött szövetek eltávolítása érdekében, és a legrosszabb esetben a fogat is ki kell húzni.