A kellemetlen szájszag avagy halitosis oka főként a szájban elszaporodó baktériumokban keresendő, amelyek rossz szagot termelnek. A kellemetlen szájszag miatt az ember gyakran zavarban érezheti magát. Szerencsére azonban az okok felderítését követően megkezdhető a kezelés.
Mi okozza a kellemetlen szájszagot (halitosist)?
A kellemetlen szájszagért felelős baktériumok elszaporodásáért leggyakrabban a fogmosás és a teljes körű szájhigiénés rutin hiánya a felelős, melynek eredményeként nagy mennyiségű lepedék-baktérium rakódik le az íny vonalán és a nyelvgyöknél. A kellemetlen szájszag egyéb okai lehetnek például az étkezési szokások, az alvás során elszaporodott baktériumok, a stressz, valamint a dehidratált állapot.
Ritka esetben a kellemetlen szájszag súlyosabb betegség tünete is lehet, ezért fontos, hogy komolyan vegye a problémát, és amennyiben nem tudja önállóan orvosolni, forduljon fogorvoshoz. Megfelelő szájhigiénés rutin betartásával segíthet enyhíteni a kellemetlen szájszagot.
Hogyan kezelhető a kellemetlen szájszag?
A rossz lehelet okainak megértését követően megteheti a megfelelő lépéseket a szájszag ellen és a frissebb lehelet érdekében.
Használjon szájvizet, melynek célja a kellemetlen szájszagért felelős baktériumok kiirtása, valamint bizonyos élelmiszerekben lévő, szagot generáló összetevők kiiktatása.
Napközben vízivással gondoskodjon a megfelelő hidratálásról, és korlátozza a koffein- és alkoholtartalmú italok, valamint a cukros és savas gyümölcslevek fogyasztását.
A reggeli kellemetlen szájszag minimálisra csökkentése érdekében mosson fogat naponta kétszer, rendszeresen használjon fogselymet, és kezdje a napot szájvízzel, amely megöli a kellemetlen szájszagért felelős baktériumokat.
Naponta használjon fogselymet, hogy megakadályozza az ételmaradékok fogközi lerakódását, ami lepedék/plakk kialakulásához vezet.
Használjon fogselymet minden nap a fogíny vonala alatti szűk helyek tisztításához, amelyhez nem mindig fér hozzá fogkefével.