EGYÉB

Száraz száj: kialakulásának okai, gyógyítása és kezelése

Száraz Száj: Kialakulásának Okai, Gyógyítása És Kezelése  article banner

A szájszárazság napi szinten okozhat valakinek kényelmetlenséget nyelés, étkezés vagy beszéd közben. A probléma oka, hogy a szervezet nem termel elegendő nyálat a szájüreg átnedvesítéséhez. A gyógyszerek felírásakor az orvosok többnyire nem tesznek említést erről a mellékhatásról, holott a szájszárazságot gyógyszer szedése is okozhatja. Amennyiben Ön szájszárazságot tapasztal, a felírt gyógyszer szedését semmiképp ne hagyja abba, viszont a lehető leghamarabb jelezze orvosának a problémát! A szájszárazság jelezhet betegséget, illetve utalhat más egészségügyi problémára, például cukorbetegségre. A zavaró szájszárazságról ezért mindenképp tájékoztassa orvosát, illetve fogorvosát!

A szájszárazság okai

A gyógyszerek szedésén túl stressz és szorongás is előidézheti. Fogorvosával mindenképp beszéljen általános egészségügyi problémáiról, mert a szájszárazság kockázatának növekedése egyben a fogínybetegség kockázatát is növeli! Bizonyos esetekben a fogorvos javaslatot tehet arra, hogy szenteljen nagyobb figyelmet a szájápolásra, és a különösen kockázatos időszakokban (például várandósság idején vagy kemoterápiás kezelések előtt) többször jelenjen meg fogászati szakvizsgálaton.

A hirtelen jelentkező szájszárazságot okozhatja az is, ha valaki bizonyos típusú gyógyszereket kezd el szedni. A szájszárazság leggyakoribb okozói a gyógyszerek. Mi több, az Általános Fogorvosi Akadémia (Academy of General Dentistry) szerint szájszárazságot az esetek mintegy 90%-ában gyógyszerek szedése idézi elő. Noha a szájszárazság miatt nem függeszthető fel a gyógyszerek szedése, azonban nem árt, ha tájékoztatjuk fogorvosunkat az egészségünkben bekövetkező bármilyen jellegű változásról, illetve ha elkezdünk valamilyen gyógyszert szedni. Az antidepresszánsok, antihisztaminok, gyulladáscsökkentők és vérnyomáscsökkentők például hozzájárulhatnak a szájszárazsághoz. Emellett egyes krónikus betegségek, - például cukorbetegség, vesebetegség vagy lupusz, - valamint bizonyos orvosi kezelések, - például kemoterápia vagy sugárkezelés - hozzájáruló tényezők lehetnek.

Amennyiben szájszárazsága tartós és súlyos, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy csökkentheti-e a problémát okozó gyógyszer adagját, esetleg átválthat-e egy másik készítményre. Mivel mindenki másként reagál a gyógyszerekre, így egy másik, azonos hatású gyógyszerre történő áttérés ugyanolyan eredményességet nyújtva csökkentheti a szájszárazság problémáját.

A szájszárazsággal összefüggő egészségügyi problémák

A legtöbb embernek eszébe sem jut foglalkozni szájüregének nedvességtartalmával, mindaddig,amíg szájkiszáradást nem tapasztal. A xerostomiaként is ismert szájszárazságot többek között az alábbi körülmények okozhatják:

  • Rákkezelések:

    Ha valamely, a fejet vagy nyakat érintő daganatra sugárterápiát kap, a szájszárazság gyakori mellékhatásnak számít, mivel a rák elpusztítása mellett a sugárzás károsítja a nyálmirigyeket is. A test más részén kifejlődött daganatos megbetegedések kezelésére használt gyógyszerek szintén okozhatnak szájszárazságot.

  • Vényköteles gyógyszerek:

    Több száz rendszeresen felírt gyógyszer, - például antidepresszáns és vérnyomáscsökkentő készítmény - nagy mértékben hozzájárulhat a szájszárazsághoz. Aki gyógyszerszedés következtében szájszárazságot tapasztal, annak különös gondot kell fordítania a fogmosásra és a megfelelő fogselyem használatra.

  • Idegkárosodás:

    A fej vagy a nyak bizonyos sérülései károsíthatnak olyan idegeket, amelyek a nyálmirigyeket nyáltermelésre késztetik.

  • Krónikus betegségek:

    A cukorbetegség, a HIV/AIDS és a Parkinson-kór azon betegségek közé tartoznak, amelyek hozzájárulhatnak a krónikus szájszárazsághoz. Az idősek közül vannak, akik egy bizonyos autoimmun betegségben, az úgynevezett Sjogren-szindrómában szenvednek. Velejárója a szem és száj extrém kiszáradása. Az időskori Sjogren-szindróma gyakrabban tapasztalható a nők, mint a férfiak esetében. E betegség pontos kiváltó oka nem ismert, azonban ha Ön vagy ismerőse érintett, kiemelkedően fontos, hogy odafigyeljen a szájszárazság problémájára. Még a hosszú ideje kifogástalan szájápolást végző páciensek esetében is kialakulhat fogszuvasodás, a betegségre jellemző erős nyálhiány miatt.

  • Kábítószer-használat:

    A metamfetaminok összefüggésbe hozhatók a szájszárazsággal.